Koszty sądowe

Koszt złożenia pozwu zależy od danego miasta/sądu czasem jest to 30zł [Opole, Kraków], a czasem 600zł [Olsztyn, Lublin, Tarnobrzeg]. albo jedna kwota, albo druga, nie ma nic pomiędzy. Obecnie w większości miast Polski, płaci się 600zł, a 30 trafia się rzadko (chyba tylko wtedy jak postępowanie jest zakwalifikowane do uproszczonych). To są pieniądze, które musisz zapłacić na starcie. Dostaniesz pismo z sadu wzywające do uiszczenia opłaty i numer konta. Do tego dochodzą jeszcze koszty biegłego. A te są baaaaaaardzo różne, w zależności od tego, kogo ci sąd wyznaczy. Musisz liczyć, że będzie to nawet coś koło tysiąca złotych. Jak już będziesz znać nazwisko biegłego, to popytaj na forum ile kosztuje.

Możesz się ubiegać o całkowite lub częściowe zwolnienie z kosztów (np. jeśli nie pracujesz lub pracujesz dorywczo, masz niskie dochody). W zasadzie warto się starać o zwolnienie, ale pamiętaj, że może to trochę (ale nie bardzo) wydłużyć oczekiwanie na rozprawę. Wniosek o zwolnienie z kosztów składasz od razu z pozwem. Możesz to zawrzeć w samym pozwie (jest w pozwie, który ściągniesz z naszej strony), albo napisać odrębną „Prośbę o zwolnienie z kosztów sądowych” i szczegółowo wyjaśnić w niej swoją sytuację materialną i dołączyć ją do pozwu, jak wolisz.

Do tego musisz załączyć stosowny druk oświadczenia o stanie majątkowym i rodzinnym. Taki druczek możesz dostać w sądowym sekretariacie albo pobrać z naszej strony w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA

Zwolnienie z kosztów sąd rozstrzyga na rozprawie zaocznej (nie wzywa cię), i przysyła decyzję pocztą mniej więcej po dwóch tygodniach od złożenia pozwu. Jeżeli mimo nie posiadania dochodów masz np. mieszkanie własnościowe – nie dostaniesz zwolnienia z kosztów (ale warto spróbować). Jeżeli sąd zwolni Cię całkowicie z kosztów, nie płacisz ani za rozprawę, ani za wydanie odpisów wyroku (przy odbieraniu odpisów pokaż w sekretariacie sądowym postanowienie sądu o całkowitym zwolnieniu Cię z kosztów).

Możesz także zażyczyć sobie adwokata z urzędu, i wtedy też będzie on za darmo. Ale otrzymasz go tylko wtedy, gdy sąd uzna twój wniosek o zwolnienie z kosztów, w innym razie – nie. Jeśli myślisz o wynajęciu adwokata na własną rękę, to szykuj się na spory wydatek +/- 2000zł. Adwokat jest ci zasadniczo nie potrzebny. Chyba, że trafisz na bardzo nieprzychylnego sędziego. Sędziego niestety nie można wybrać – sąd go przyznaje według własnej niezawisłej decyzji. Sprawy o ustalenie płci (jeśli rodzice nie chcą ci robić pod górkę i dokumentacja leczenia jest dobrze przygotowana) odbywają się dość szablonowo – szkoda pieniędzy na prawnika. Często też szkoda nerwów – nierzadko zdarzały się przypadki opóźnień z winy adwokata (bo czegoś zapomniał, bo błędnie wypełnił). O pomocy prawnej trzeba myśleć kiedy sprawa z jakiegoś powodu zapowiada się na bardzo skomplikowaną, albo kiedy w trakcie postępowania pojawiają się problemy (negatywna opinia biegłego, intensywne działania strony przeciwnej mające na celu przedłużenie sprawy) lub gdy w pierwszej instancji otrzymałeś wyrok negatywny (rzadko, ale niestety zdarza się).