Od czego zacząć?

Zacznij od zastanowienia się nad sobą 🙂 W tym ci nie pomożemy – to twoja robota. Staraliśmy się by strona była jak najbardziej konkretna. Jesteśmy tu by pomóc ci w sprawach czysto „technicznych”. To co się dzieje w twojej psychice musisz ogarnąć sam/a. Albo z pomocą któregoś z lekarzy (psychologa, seksuologa). Ich dane są dostępne na stronie.

Terapia wygląda w skrócie mniej więcej tak:

 1. seksuolog (od niego zaczynasz i on najczęściej jest lekarzem prowadzącym)
 2. psycholog
 3. badania medyczne zlecone przez endokrynologa oraz (chociaż obecnie nie są wymagane to polecamy je przeprowadzić ze względu na zdrowie) kariotyp, EEG, RTG siodełka tureckiego, badanie dna oka, itp
 4. psychiatra – jeśli seksuolog lub psycholog Cię tu skieruje
 5. endokrynolog i terapia hormonalna
 6. K/M – mastektomia (tę operację często można lub nawet trzeba wykonać przed złożeniem pozwu, zależy gdzie masz sprawę i jaki lekarz cię prowadzi)
 7. SĄD – złożenie pozwu/rozprawy/wyrok
 8. pozostałe zabiegi operacyjne – zarówno K/M jak i M/K (poza usunięciem jabłka Adama) dopiero PO wyroku sądu

Jeśli potrzebujesz rozmów na temat TS, chcesz podzielić się swoimi wątpliwościami, poczytać o wątpliwościach innych, potrzebujesz wsparcia – zapraszamy na nasze forum.

Jak działa forum?

Pamiętaj by przy rejestracji podać taki adres e-mail, do którego nie zapomnisz hasła. Jeśli zapomnisz hasła do swojego profilu na forum, to przyślemy Ci je właśnie na ten adres. Jeśli zapomnisz oba hasła nie dostaniesz się na forum.

Po zarejestrowaniu po pierwszym wejściu na forum wyświetli się jedynie dział Przywitaj się!. Musisz napisać w nim pierwszego posta, żeby otrzymać dostęp do dalszej części forum. Najlepiej żeby to nie było samo „witam” albo „hej”. Napisz coś od siebie, mile widziane podanie wieku, ale do niczego nie zmuszamy. Nie musisz też zaznaczać czy jesteś czy nie jesteś TS. Pamiętaj jednak, że im więcej informacji podasz, tym łatwiej będzie nam ci pomóc. Możesz również zaznaczyć kim jesteś (m/k przed terapią, w trakcie terapii, itp.), to bardzo ułatwia rozmowę.

Konta bez żadnego posta są usuwane miesiąc po rejestracji. 

Wybierz rozsądnie nicka. Wszelkie nazwy kojarzące się z seksem, nawet te dość niewinne, nie mają szans. Jesteśmy dość przewrażliwieni w tej kwestii. Wesołym pończoszkom, wackom xxl, seksownym, piersiastym i tak dalej mówimy NIE.

Raz wybranego nicka już nie zmieniamy!

Forum jest dostępne dla każdego. Zapraszamy osoby TS niezależnie od zaawansowania kuracji, tych co się wahają i nie wiedzą kim właściwie są, partnerów osób TS, rodziców, krewnych, przyjaciół i takich, którzy w ogóle nie są z nami związani, a chcą się tylko czegoś dowiedzieć.

Nie znajdziesz tu partnerów do seksu, seks-czatów/telefonów itp. Jesteśmy tu żeby pomagać a nie robić za stręczycieli i biuro anonsów. Wszelkie propozycje seksualne skutkują banem.

Zanim zabierzesz głos na forum:

 1. zapoznaj się z regulaminem,
 2. poznaj zasady pisania postów,
 3. przed zadaniem pytania koniecznie przejrzyj działy i sprawdź czy ktoś już nie omawiał twojego problemu – wtedy zabierz głos w tej dyskusji.
 4. Jeśli nie znalazłeś(łaś) wątku dotyczącego twojego problemu – załóż nowy. Jeśli się pomylisz i założysz temat, który już istnieje twój zostanie zamknięty, a ktoś z administracji skieruje cię do właściwego działu. Nie przejmuj się, to bardzo częsty błąd początkujących. Zadaj po prostu pytanie jeszcze raz we wskazanym dziale.
 5. Staraj się nie poruszać w jednym temacie za dużo problemów (operacje, rodzina, hormony), bo też zostanie on zamknięty.
 6. Pamiętaj, że dyskusja jest dla wszystkich. Nie twórz swoich osobistych wątków typu „dziękuję, że poradziliście mi w sprawie blizn, a czy możecie mi teraz pomóc wybrać seksuologa”. Każdy temat ma mniej więcej swój dział. Pamiętaj o tym. Jak poczytasz forum, pobędziesz tu trochę, szybko zrozumiesz jak to działa.

Jak działa strona? Jak się po niej poruszać?

Nad stroną pracowało i ciągle pracuje mnóstwo osób. Portal ciągle się rozbudowuje. Dlatego nawet jeśli przeczytałaś(łeś) wszystkie informacje, to i tak warto zerkać czy czegoś nie dodaliśmy, albo nie poprawiliśmy. Informacje pochodzą od osób TS. Są to własne doświadczenia użytkowników forum, albo wiadomości zebrane od lekarzy, czy prawników. Niektórzy z nas są lekarzami i prawnikami, jednak pamiętaj, że informacja na stronie jest tylko przykładowa. Nie bierzemy za nią żadnej odpowiedzialności. Dokładamy wszelkiej staranności by wiadomości były rzetelne, ale my też możemy się pomylić. W dodatku bazujemy głównie na doświadczeniu użytkowników forum, a to co jest dobre dla jednego, dwóch, trzech z nich nie musi być dobre dla ciebie. Niezależnie od informacji zawartych na stronie i forum każdą decyzję należy konsultować z lekarzem. Nie popieramy leczenia na własną rękę jeśli myślisz o przyjmowaniu hormonów bez nadzoru lekarza, albo o poddawaniu się zabiegom u niesprawdzonych chirurgów to nic tu po tobie!
(dodatkowe ostrzeżenie TU)

Jak poruszać się po stronie?

Z góry na dół 🙂

W zależności od tego czy jesteś m/k czy k/m może przejrzyj najpierw dział przeznaczony dla siebie. Na samym początku działu zapoznasz się z kolejnymi etapami leczenia. KONIECZNIE przeczytaj cały dział. Część informacji zawarta jest w części pierwszej, część w poradach, a część w działach poświęconych poszczególnym operacjom. Niektóre treści się powtarzają, niektóre uzupełniają. Leczenie TS to bardzo szeroka dziedzina i ciężko to wszystko idealnie poukładać. Niemniej się staramy!

Działy diagnostyka i prawo są wspólne dla obu płci.

Warto też zajrzeć do miejsc poświęconych leczeniu w drugą stronę. Czasami można tam znaleźć odpowiedzi, których nie ma w naszym dziale. Oczywiście terapie się mocno różnią, ale wiele też mają punktów wspólnych (np. przygotowania do zabiegu, pielęgnacja ran pooperacyjnych, blizn, itp.).

Ty też możesz brać udział w tworzeniu strony – napisz w tym celu post na forum, wyślij wiadomość przez formularz kontaktowy lub zwyczajnie maila na: [email protected]. Po akceptacji, któregoś z adminów ukaże się on na stronie. Nie bój się popełniać błędów – wszystkie wiadomości na stronę są czytane i poprawiane. Możesz też napisać do któregoś z nas. Informacji nigdy dość 🙂
UWAGA: Jeśli zauważysz, że dane któregoś z lekarzy są nieaktualne. Adres, telefon, cena, bardzo prosimy o kontakt i korektę błędu.