Od czego zacząć?

Zacznij od zastanowienia się nad sobą 🙂 W tym ci nie pomożemy – to twoja robota. Staraliśmy się by strona była jak najbardziej konkretna. Jesteśmy tu by pomóc ci w sprawach czysto „technicznych”. To co się dzieje w twojej psychice musisz ogarnąć sam(a). Albo z pomocą któregoś z lekarzy (psychologa, seksuologa). Ich dane są dostępne na stronie.

Terapia wygląda w skrócie mniej więcej tak:

  1. Seksuolog (od niego zaczynasz i on najczęściej jest lekarzem prowadzącym) i psycholog
  2. Badania medyczne zlecone przez lekarza prowadzącego (Rozpiętość badań może być różna. Od tak podstawowych jak badanie poziomu hormonów we krwi po bardziej złożone jeśli lekarz zdecyduje, że zajdzie taka potrzeba, np: kariotyp, EEG, RTG siodełka tureckiego, badanie dna oka, itp). W niektórych przypadkach psycholog może też skierować Cię również do psychiatry
  3. Endokrynolog i rozpoczęcie terapii hormonalnej
  4. W przypadku K/M – mastektomia (tę operację często można lub nawet trzeba wykonać przed złożeniem pozwu, zależy gdzie masz sprawę i jaki lekarz cię prowadzi)
  5. Sąd – złożenie pozwu/rozprawy/wyrok
  6. Pozostałe zabiegi operacyjne – zarówno K/M jak i M/K (poza usunięciem jabłka Adama) dopiero PO wyroku sądu

Jeśli potrzebujesz rozmów na temat TS, chcesz podzielić się swoimi wątpliwościami, poczytać o wątpliwościach innych, potrzebujesz wsparcia – zapraszamy na nasze forum.

Ale ja właściwie nie jestem pewna(y) czego tutaj szukam

Niezrozumienie siebie, strach, niepewność. To uczucie, które towarzyszy większości z nas w momencie gdy czujemy, że coś jest z nami nie tak.

Właśnie dlatego pierwsza i bardzo obszerna sekcja na portalu i forum jest poświęcona Diagnostyce, która jest niezmiernie istotna i to od niej należy zacząć. Zanim podejmie się jakiekolwiek inne kroki – należy porozmawiać z seksuologiem, psychologiem (czasami z psychiatrą jeśli to psycholog zaleci) oraz wykonać szereg badań (poziomów hormonów, RTG mózgu, badania dna oka, badania genetyczne itd). Diagnostyka Transseksualizmu jest bardzo trudna, ponieważ do końca wciąż nie wiadomo co tą przypadłość powoduje, dlatego lekarze starają się wykluczyć każdą inną chorobę, która może wpływać na to jak się czujemy.

Wykluczane są inne choroby genetyczne (takie jak interpłciowość / obojnactwo), guzy mózgu, schizofrenie, głębokie zaburzenia depresji, zaburzenia hormonalne i całą masę innych przypadłości, które mogą być leczone w inny sposób niż nieodwracalne „okaleczanie” ciała.

Niezwykle istotne jest wybranie więc doświadczonych lekarzy prowadzących, aby nie zrobić sobie krzywdy. Nie wolno się tutaj śpieszyć, a poprawnie przeprowadzona diagnostyka oraz długa lista badań pomaga przekonać nie tylko siebie, ale też swoich bliskich o tym, że faktycznie mamy problem i nie jest to jakieś nasze widzimisię.

Strach – to jest coś zupełnie naturalnego. Niestety leczenie transseksualizmu wywraca nasze dotychczasowe życie oraz relacje z najbliższymi do góry nogami. Czasami myśl o studiach, nowej pracy czy zakup nowego samochodu musi zostać zepchnięta na dalszy plan, by walczyć o siebie. Sama myśl o tym, że trzeba będzie brać hormony do końca życia i świadomie sprawić, że będziemy osobami bezpłodnymi jest przerażająca i przytłaczająca. Cały proces jest bolesny, kosztowny i trudny, dlatego nie należy podejmować takich decyzji pochopnie.

Pamiętaj jednak, że to jest TWOJE życie i masz je tylko jedno. Jeśli czujesz od dłuższego czasu, że coś jest nie tak – walcz o siebie. I nie mówię tutaj od razu o jakichś operacjach, ale o wizycie u psychologa i zrozumieniu tego w czym tkwi problem. Nie daj się zastraszyć bliskim czy kolegom z pracy / szkoły. Z biegiem czasu ludzie wokół Ciebie się zmienią – każdy pójdzie w swoją stronę. Być może przeprowadzisz się na drugi koniec europy w poszukiwaniu pracy? Może poznasz ukochaną drugą połówkę i całą jej rodzinę, która będzie bliższa Ci niż Twoja własna?

Pomyśl o tym, gdzie chcesz być za 10, 20 czy 30 lat? Gdzie wtedy będą Twoi bliscy? Chcesz poświęcić swoje życie i zdrowie dla tego, by oni czuli się lepiej? Dlatego, że oni się boją o to co powiedzieć sąsiadom (których pewnie i tak nie lubią)? Wyobraź sobie siebie w wieku 50-60 lat oraz swoich rodziców w wieku 80 lat (albo gdy ich zabraknie) – w jakim punkcie życia wtedy będziesz gdy zrezygnujesz z diagnostyki oraz gdy ją podejmiesz?

Jeśli jesteś osobą Transpłciową – być może będziesz już po wszystkich zmianach i jako ich ukochana córka/syn, będziesz się o nich troszczyć? Może dopiero wtedy będziesz na skraju załamania psychicznego jako osoba samotna i rozważająca podjęcie leczenia w takim wieku? Może wplątasz się w trudny związek i będziesz się zastanawiać co powiedzieć własnym dzieciom? A może wciąż nie będziesz pewna, co Ci dolega? Może będziesz już po operacji guza mózgu, który uciskał na jakieś rejony powodując różne złudzenia? Może będziesz zmagać się z nieleczoną schizofrenią?

Czy brak jakiegokolwiek działania spowodowany paraliżującym strachem lub wpływem innych ludzi jest warty tego ryzyka?

Kto stworzył ten portal?

Nad stroną pracowało i ciągle pracuje mnóstwo osób. Portal ciągle się rozbudowuje. Dlatego nawet jeśli przeczytałaś(eś) wszystkie informacje, to i tak warto zerkać czy czegoś nie dodaliśmy, albo nie poprawiliśmy. Informacje pochodzą od osób TS. Są to własne doświadczenia użytkowników forum, albo wiadomości zebrane od lekarzy, czy prawników. Niektórzy z nas są lekarzami i prawnikami, jednak pamiętaj, że informacja na stronie jest tylko przykładowa. Nie bierzemy za nią żadnej odpowiedzialności. Dokładamy wszelkiej staranności by wiadomości były rzetelne, ale my też możemy się pomylić. W dodatku bazujemy głównie na doświadczeniu użytkowników forum, a to co jest dobre dla jednego, dwóch, trzech z nich nie musi być dobre dla ciebie. Niezależnie od informacji zawartych na stronie i forum każdą decyzję należy konsultować z lekarzem. Nie popieramy leczenia na własną rękę jeśli myślisz o przyjmowaniu hormonów bez nadzoru lekarza, albo o poddawaniu się zabiegom u niesprawdzonych chirurgów to nic tu po tobie!

 

Jak poruszać się po stronie?

Z góry na dół 🙂

W zależności od tego czy jesteś m/k czy k/m może przejrzyj najpierw dział przeznaczony dla siebie. Na samym początku działu zapoznasz się z kolejnymi etapami leczenia. KONIECZNIE przeczytaj cały dział. Część informacji zawarta jest w części pierwszej, część w poradach, a część w działach poświęconych poszczególnym operacjom. Niektóre treści się powtarzają, niektóre uzupełniają. Leczenie TS to bardzo szeroka dziedzina i ciężko to wszystko idealnie poukładać. Niemniej się staramy!

Działy diagnostyka i prawo są wspólne dla obu płci.

Warto też zajrzeć do miejsc poświęconych leczeniu w drugą stronę. Czasami można tam znaleźć odpowiedzi, których nie ma w naszym dziale. Oczywiście terapie się mocno różnią, ale wiele też mają punktów wspólnych (np. przygotowania do zabiegu, pielęgnacja ran pooperacyjnych, blizn, itp.).

Ty też możesz brać udział w tworzeniu strony – napisz w tym celu post na forum, wyślij wiadomość przez formularz kontaktowy lub zwyczajnie maila na: [email protected]. Po akceptacji, administracji zmiany ukażą się on na stronie. Nie bój się popełniać błędów – wszystkie wiadomości na stronę są czytane i poprawiane. Możesz też napisać do dowolnej osoby pełniącej funkcję moderatora lub administratora na forum. Informacji nigdy dość 🙂
UWAGA: Jeśli zauważysz, że dane któregoś z lekarzy są nieaktualne. Adres, telefon, cena, bardzo prosimy o kontakt i korektę błędu.

Jak działa forum?

Zanim zarejestrujesz się na forum zapoznaj się z tym tekstem. Zawiera on regulamin oraz szereg porad bezpieczeństwa oraz wskazówek pomogących Ci zachować anonimowość w sieci (jeśli tego chcesz). Pamiętaj by przy rejestracji podać taki adres e-mail, do którego nie zapomnisz hasła. Jeśli zapomnisz hasła do swojego profilu na forum, to przyślemy Ci je właśnie na ten adres. Jeśli zapomnisz oba hasła nie dostaniesz się na forum.

Po zarejestrowaniu po pierwszym wejściu na forum wyświetli się jedynie dział Przywitaj się! Musisz napisać w nim pierwszego posta, żeby otrzymać dostęp do dalszej części forum. Najlepiej żeby to nie było samo „witam” albo „hej”.  Opisz proszę co sprowadza Cię na forum. Sprecyzuj czy jesteś m->k, k->m (a może sam(a) jeszcze nie wiesz?). Napisz jak chcesz by się do Ciebie zwracano, jakich końcówek używać? Może jesteś rodzicem? Partnerem? Lekarzem? Prawnikiem? Urzędnikiem? Piszesz pracę naukową? Powiedz nam czego szukasz, a łatwiej nam będzie Ci pomóc. Jeśli chcesz – możesz również dodać coś od siebie, np: w jakim wieku jesteś (Wciąż się uczysz? Studiujesz? Czy jesteś po 40-stce?). Możesz też opisać na jakim etapie leczenia jesteś.

Konta bez żadnego posta są usuwane miesiąc po rejestracji.

Wybierz rozsądnie nicka. Wszelkie nazwy kojarzące się z seksem, nawet te dość niewinne, nie mają szans. Jesteśmy dość przewrażliwieni w tej kwestii. Wesołym pończoszkom, wackom xxl, seksownym, piersiastym i tak dalej mówimy NIE. Nie znajdziesz tu partnerów do seksu, seks-czatów/telefonów itp. Jesteśmy tu żeby pomagać a nie robić za stręczycieli i biuro anonsów. Wszelkie propozycje seksualne skutkują banem. Raz wybranego nicka staramy się nie zmieniać, bo to powoduje zamieszanie na forum (nagle cytaty nie pasują do cytowanej osoby, linki do odpowiedzi przestają działać itd).

Forum jest dostępne dla każdego. Zapraszamy osoby TS niezależnie od zaawansowania kuracji, tych co się wahają i nie wiedzą kim właściwie są, partnerów osób TS, rodziców, krewnych, przyjaciół i takich, którzy w ogóle nie są z nami związani, a chcą się tylko czegoś dowiedzieć. 

Zanim zabierzesz głos na forum:

  1. zapoznaj się z regulaminem,
  2. poznaj zasady pisania postów,
  3. przed zadaniem pytania koniecznie przejrzyj działy i sprawdź czy ktoś już nie omawiał twojego problemu – wtedy zabierz głos w tej dyskusji.
  4. Jeśli nie znalazłeś(łaś) wątku dotyczącego twojego problemu – załóż nowy. Jeśli się pomylisz i założysz temat, który już istnieje twój zostanie zamknięty, a ktoś z administracji skieruje cię do właściwego działu. Nie przejmuj się, to bardzo częsty błąd początkujących. Zadaj po prostu pytanie jeszcze raz we wskazanym dziale.
  5. Staraj się nie poruszać w jednym temacie za dużo problemów (operacje, rodzina, hormony), bo też zostanie on zamknięty.
  6. Pamiętaj, że dyskusja jest dla wszystkich. Nie twórz swoich osobistych wątków typu „dziękuję, że poradziliście mi w sprawie blizn, a czy możecie mi teraz pomóc wybrać seksuologa”. Każdy temat ma mniej więcej swój dział. Pamiętaj o tym. Jak poczytasz forum, pobędziesz tu trochę, szybko zrozumiesz jak to działa.